Vône naše každodenné

,, Tí, ktorí veria, že veda odstráni všetky problémy a všetky vady človeka, neposudzujú Prírodu správne.“ ( Paul Brunton )

Telesnými zmyslami dokážeme cítiť a vnímať rôzne  vône, chute, farby alebo zvuky, ktorí sú našimi ,,spolucestujúcimi“ vo vlaku zvanom Život. Títo naši ,,spolucestujúci“ nás sprevádzajú od momentu príchodu na tento svet až po náš odchod. Ich neoceniteľnú hodnotu si uvedomíme až vo chvíli, keď niektorý zo ,, spolucestujúcich“ sa rozhodne z vlaku vystúpiť.

Už novorodenec  má schopnosť rozlišovať vône – rozpozná vôňu mlieka svojej matky od mlieka inej ženy. Práve narodené dieťa cíti nielen blízkosť a dotyk svojej mamky, ale najmä jej vôňu, vďaka ktorej vie, že práve ONA je jeho mama a iba pri nej sa dokáže stíšiť a cítiť sa  v bezpečí. A je to vzájomné – aj žena poznáva vôňu svojho dieťaťa.

Rovnaká vôňa, jej kvalita, je vnímaná veľmi subjektívne, každý z nás tú istú arómu vníma úplne inak. Vône, pachy či arómy dokážeme vnímať prostredníctvom čuchu a vďaka nemu cítiť a spoznávať svet. Niektoré nás varujú a upozorňujú na nebezpečenstvo, iné v nás dokážu vyvolať rôzne emócie, pripravujú nás na nové zážitky. Čuchové predstavy sú takmer nezničiteľné a čuchová pamäť je mimoriadne pohotová a trvalá; malé pripomenutie postačuje na to, aby spomienka v pamäti ostala dlhé roky, niekedy aj na celý život. Je zvláštne, že obraz určitej veci alebo osoby z detstva si nedokážeme vo svojej pamäti vybaviť, ale  jej charakteristickú vôňu áno (zrejme preto, že centrum vnímania vône je v mozgu umiestnené v blízkosti amygdaly a tá hrá hlavnú úlohu pri formovaní a uchovávaní pamäťových stôp spätých s emočnými zážitkami, čím ovplyvňuje správanie človeka pri strachu či radosti).

Veru, vône sú tu s nami, každým  akosi  inak vnímané, sprevádzajú nás celým našim životom a  pripomínajú nám rôzne prežité chvíle, napomenú nám ,,chuť“ prežitého momentu. Ako chutil? Sladko, milo, ťažko či zatrpknuto? Či by sme nebodaj túto skúsenosť najradšej vymazali zo svojho života? No ona tu je a určitá vôňa má v sebe tú moc danú rozpomienku opätovne vyvolať. Je to tak, vône disponujú nevídanou silou. Typická charakteristická vôňa alebo zápach dokáže v človeku prebudiť nielen dávno zabudnuté emócie, ale ona disponuje mocou schopnou opätovne ,,zhmotniť“ prežitý okamih a my ho svojim vnútorným zrakom dokážeme opäť vidieť a oživiť. No nielen to! Rôzne arómy sú schopné v nás prebudiť pozitívne, ale aj negatívne sily, ako sú hnev či agresivita a naše správanie môže byť v danej chvíli, pre nás samých i naše okolie, povedzme, prinajmenšom čudné.

Sú to vône každodenného života, vďaka ktorým sa tešíme napríklad na chuť nášho milovaného jedla či si vďaka ich pôsobeniu dokážeme v mysli vybaviť vôňu nám blízkeho človeka a tešiť sa na stretnutie s ním. Vôňa dokáže pohladiť telo aj dušu, dokáže uzdraviť ale aj zviesť na scestie.

 Ak si uvedomíme, čoho všetkého sú vône schopné, ak prijmeme ich silu a moc, pocítime nedoziernosť energie Prírody a v nemom úžase musíme pred ňou v pokore pokľaknúť! 

autorka textu Ing. Mária Verbeníková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *