ASTRA je symbolom lásky III/IV

Zrodenie a zmar v pranostikách

Je zaujímavé nahliadnuť do kalendára, s akými menami sú spojené návraty a odchody Perzefony a ako sú späté s cyklickosťou pôvodného roľníckeho života našich predkov. Prebúdzanie prírody a poľnohospodárskeho roka sú späté s menom Juraj, kedy sa „zem otvárala“ dobrým i temným silám. K dátumu 24.4. sa viažu mnohé pranostiky: Pred Dzurom môžeš kliešťam trávu ťahať zo zeme, nevyjde, po Dzure ju môžeš mlatkom biť, vyjde; Svätého Ďura, vyháňa von ščúra (šťút – bodavý hmy, škorpión); Na Ďura pokoní (posledný) vdovicin pluh do poľa; Na Juraja lastovičiek návrat do rodného kraja; …

Meno Juraj má grécky pôvod (Γεωργος, gr. (georgos) – obrábajúci pôdu, roľník, hospodár, gazda, vinohradník). Po ňom nasledujú v našom kalendári mená Marek, Jaroslava, Jaroslav a Jarmila. Prvý z nich je martickým bojovníkom, nasledujúce tri mená oslavujú nielen jar ale aj jarosť, životnú silu. Nuž, pranostiky i mená úplne príhodné pre jarné privítanie Perzefony na ceste z podsvetia.

Hadov po lete opäť poupratuje Václav, spolu s Michalom (archanjel Michael) pozaháňajú temné sily do podsvetia na konci septembra. Vôňa spaľovaných listov astry pomáhala našim predkom zbavovať sa tejto „hávede“.

Meno matky nájdeme v mužskej podobe  Demeter v kalendári 26.10., kedy sa na Mitra sťahoval život v podobe ovečiek z letných pastvín do domácich ovčincov, lebo sa očakával príchod zimy.

Panna a astry

Vráťme sa však k našej Panne a symbolike, ktorá ju spája s astrami. Spoločný botanický názov mnohých foriem rastliny je Aster. Latinské aster znamená hviezda, aj tá, čo má vplyv na človeka, ako to hovorí astrológia, súhvezdie, nebo, nesmrteľná sláva (sic itur ad astra – tak sa ide ku hviezdam). I grécke αστηρ ερος (aster eros) prekladáme ako hviezda, žiara, slávna osobnosť. A ak by sme pripodobnili padajúce slzy Perzefony k „padajúcim hviezdam“ meteorických rojov, máme ich v jeseni za priehrštie, predovšetkým Tauridy a Orionidy.

Astra a východné kultúry

Ako sme spomínali, v Číne symbolizovala astra krásu, eleganciu i skromnosť. V učení feng shui spodobňuje kvet lásku a romantiku a v dome i záhrade bol umiestňovaný v zóne lásky – na juhovýchode. Keď prijmeme túto náuku, nemali by sme zabudnúť na dôležitú skutočnosť. Astra ako kvet svetla a slnka potrebuje výslnie, takže ak ju umiestnime do správnej zóny, navráti jej hviezdičkový charakter obydliu a jeho obyvateľom vášeň, lásku a rodinné šťastie, trvalú náklonnosť. Keď je priečelie domu dostatočne osvetlené slnečnými lúčmi, mali by sa astry objaviť aj na priedomí, aby prinášali do domu šťastie. (Ak chce Číňanka navrátiť manžela, ktorý o ňu a domácnosť stratil záujem, pripraví šalát do ktorého pridá pár lístkov astry, pričom verí, že to dokáže prinavrátiť stratené city a bude pôsobiť liečivo na psychickej i somatickej úrovni. V tradičnej čínskej medicíne sa astra používa proti mnohým ochoreniam.)

autor textu Mgr. Miroslav Kostelník

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *