1.časť
V posledných mesiacoch pribudlo ochorení dýchacích ciest, ktoré v predchádzajúcich rokoch boli typické pre jesenné a zimné mesiace, avšak posledné 3 roky a najmä od tohto leta sme sa mnohí popasovali so zápalmi dýchacích ciest, ktorých výrazným znakom je kašeľ. Ten sa často vyskytuje pri akútnych a aj chronických ochoreniach a takisto pri zápaloch horných či dolných dýchacích ciest.
Čo je kašeľ ? To všetci vieme, že je obranný mechanizmus, ktorý udržuje voľné dýchacie cesty, odstraňuje z nich cudzie telesá, hlieny a iné nefyziologické produkty. Vzniká podráždením sliznice dýchacích ciest, ale môže vzniknúť aj mimo pľúc, napríklad podráždením v pažeráku, vonkajšieho zvukovodu, pohrudnice, ale aj pri dráždení blúdivého nervu. Kašeľ je prudký výdych, ktorý väčšinou nasleduje po hlbokom nádychu. Rýchlosť vzduchuv dýchacích cestách pri kašli je cca 130 – 480 km/hod., dokonca je rýchlejší ako orkán, ktorého sila zhadzuje strechy, komíny a hýbe s ťažkými predmetmi /rýchlosť orkánu je cez 100 km/hod./.
Neproduktívny /dráždivý, suchý kašeľ/ býva na začiatku infekčných ochorení, ale môže byť príznakom aj pri prítomnosti cudzieho telesa v dýchacích cestách a aj pri onkologickom ochorení.
Produktívny kašeľ naznačuje ochorenie. Malé množstvo lepivého hustejšieho hlienu, ktoré s námahou vykašleme, býva pri prieduškovej astme. Hlieny, ktoré sú sfarbené do žlta až žltozelena, bývajú napr. pri chronickom zápale priedušiek, zápale pľúc a iných ochoreniach. Kašeľ je veľmi zaťažujúci pre naše telo, energeticky je veľmi náročný.
Čo môžeme urobiť pre zmiernenie a odstránenie kašľa my sami? Určite si pomôžeme inhaláciou priamou alebo difuzérom. Tiež môžeme aplikovať lokálne priamo na hrudník /vynecháme bradavky/, alebo aj na dlaň ruky v oblasti od palca vonkajšej strany až na celý palcový sval až skoro po tzv. čiaru života na dlani. Taktiež môžeme pri aplikácii použiť kórejskú techniku Su-jok, kde sa pľúca premietajú napr. na stredných článkoch ostatných prstov oboch rúk. Samozrejme esencie aplikujeme na neporušenú pokožku do 1-2% esenciálneho oleja rozpusteného v kokosovom alebo inom základnom oleji. Hojne sa používajú esencie nielen z bylín /koreň, listy/, ale aj koreniny.
Yzop /Hyssopus officinalis/ s jeho antimikróbnymi, antivírusovými, protikŕčovými účinkami je vynikajúci pri kašli, skvapalňuje hlieny. Je výborný pri prechladnutí, bolestiach hrdla a angíne. Yzopový olej by sa nemal používať v tehotenstve a u ľudí s epilepsiou.