Žalúdok z pohľadu TČM

V TČM sa žalúdok nazýva / More výživy“/. Spolu so slezinou patrí k elementu Zem.  Je to prvá stanica  príjmu a premeny potravy a nápojov  na energiu.  Žalúdok necháva potravu zrieť  a rozkladať sa. Jej nestrávenú zložku posiela  do tenkého čreva na ďalšie spracovanie  a vybranú čistú energiu do sleziny, ktorá ďalej rozdeľuje energiu, ako sme si spomínali v minulom článku.  Pokiaľ tento postup funguje efektívne, tak je trávenie a látková výmena dokonalá a dotyčná osoba má silnú a zdravú chuť k jedlu.  Z tohto dôvodu môžu niektorí ľudia zjesť veľké množstvo potravy, bez toho, aby priberali na váhe.  A opačne,  osoba so slabým žalúdkom  a slabým trávením priberá kilá, len keď sa pozrie na zákusok.

Žalúdočná energia mieri dole, aby mohlo prísť k procesu trávenia. Keď je energia narušená a pohybuje sa nahor, dochádza k symptómom ako je štikútka, reflux, nevoľnosť a vracanie.

Potravu, ktorú príjímame , je jeden z najdôležitejších faktorov pre zdravý a dobrý stav žalúdka.  Dôležitá je i pravidelnosť jedál a s dostatočnými prestávkami medzi jedlami ,  aby mala požitá strava dostatočný čas na strávenie.  Taktiež stres , hnev  bránia dokonalému stráveniu potravy.

Rady pre výživu:

  1. Nemali by sme jedávať naraz veľké množstvo potravy , pretože to narušuje  trávenie.
  2. Nepretržité pojedávanie medzi jedlami a rýchle jedenie nedávajú žalúdku dostatok času , aby potravu strávil.
  3. Nemalo by sa jedávať neskoro v noci, lebo telo spotrebuje svoju energiu jin  ( noc je doba jinu) a tým sa zaťaží tráviaca sústava.
  4. Nedoporučuje sa  jesť v stoji  alebo pri chôdzi, pretože to môže viesť  k viaznutí energie žalúdka.
  5. Potravu taktiež  treba dostatočne žuvať, lebo trávenie cukrov začína už v ústach a tak výrazne uľahčuje žalúdku prácu.
  6. Delená strava pri oslabení trávenia dokáže výrazne uľahčiť prácu žalúdku.  

Potraviny posilňujúce prvok  Zem.

O niektorých sme si rozprávali už v predchádzajúcom článku o posilnení imunity. 

  • Pšeno: – obsahuje 8 esenciálnych aminokyselín, zlepšuje fyzický zjav  a vytvára emocionálnu rovnováhu.
  •  Zemiaky, koreňová zelenina
  • Žlté dyne obsahujú veľké množstvo minerálov, vitamínom, vápnika a výrazne posilňujú stred.
  • Sladké zemiaky- bataty, zahrievajú žalúdok  a podporujú telesnú energiu.

Ďalšie potraviny, ktoré posilňujú žalúdok patria i ďalšie obilniny ako  ryža, ovos, pohánka, amarant,  strukoviny -fazuľky mungo, adzuky,  cícer,  niektoré druhy ovocia- marhule, čerešne, ďatle, hrozna, hrušky.

Korenie, podporujúce trávenie je badyán, čerstvý zázvor, klinčeky, cesnak, aníz, fenikel, kmín, škorica, lékorica.

Telesné cvičenie:

Pretože veľa práce a časté sedenie oslabuje meridiány žalúdka a sleziny, je dobré tento prvok posilniť nejakým druhom pohybu.  Slezina určuje stav našich svalov. Silné a pevné telo poukazuje na silnú energiu sleziny. A naopak, ochabnuté svaly, nedostatočný svalový tonus, únava, pocity ťažkých nôh , slabé svaly poukazujú na oslabenie sleziny.

Ak sú svaly slabé, začať  s cvičením by sa malo pozvoľne, každý deň  15-20 min.  napr. pomalšou chôdzou na čerstvom vzduchu.

Naťahovacie cviky na žalúdok:

Sedíme na pätách so vzpriamenou chrbticou, spojíme ruky prepletením prstov a vzpažíme. S každým nádychom vzpažíme viac a s každým výdychom sa v dosiahnutej polohe natiahneme  a uvoľníme. Po treťom výdychu sa pomaly vrátime späť  do východiskovej pozície. Opakujeme 3x. pri cvičení vydávame zvuk čččuuuu.

Cvik na slezinu:

Sadneme si medzi päty, chodidla vytočíme do strán a pomaly sa položíme na chrbát. Prsty na rukách vzájomne prepletieme a vzpažíme S každým nádychom  a vzpažíme ešte viac, s každým výdychom sa v polohe uvoľníme. Po treťom výdychu sa s oporou predlaktí vrátime do sedu. Pri cvičení vydávame zvuk hhhúúú.

Žalúdok a slezina sú dôležité orgány,  ktoré zodpovedajú za našu fyzickú  i mentálnu pohodu.  Dostatok energie, ktoré nám vedia zabezpečiť pri ich dobrom fungovaní, nám dáva chuť  a silu do života, preto by sme si ich mali pestovať , aby sme mohli žať ich sladké ovocie každý deň.

autorka článku MUDr. Jana Blahová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *