Najčastejším ochorením v týchto jesenných dňoch bývajú okrem prechladnutia aj ochorenia žalúdka, hlavne vredová choroba žalúdka a dvanástnika.
Žalúdok je rozšírená časť tráviaceho systému, kde sa hromadí a ďalej sa spracováva potrava. Vnútornú stenu žalúdka tvoria bunky, ktoré tvoria kyselinu chlorovodíkovú, rôzne tráviace enzýmy, ochranné látky, ale aj napr.-látky potrebné ku krvotvorbe. Postihnutá môže povrchová sliznica, to sú tzv. erózie, alebo pri väčšom postihnutí podslizničného väziva hovoríme o vredovej chorobe. Vredy môžu byť lokalizované okrem žalúdka, dvanástnika, aj v pažeráku alebo aj v strednej časti tenkého čreva. Najčastejšou príčinou je stres, nesprávna potrava, úlohu tu zohráva aj vek, genetika, pohlavie a aj krajina, kde žijeme. Často je ochorenie spájané s premnožením špeciálnej baktérie Helicobacter pylori. Enzým ureáza, ktorý produkuje, spôsobuje jej rýchly pohyb cez hlienovitú (ochrannú) vrstvu vo vnútri žalúdka, zvyšuje tvorbu žalúdočnej šťavy, obsadenie a napojenie na bunky žalúdočnej sliznice a v konečnom štádiu ich deštrukciu. Ochorenie sa prejavuje typické bolesti v súvislosti s jedlom. Pri vredoch žalúdka sú bolesti zvyčajne hneď po najedení. Vyvrátenie väčšinou prináša úľavu, preto chudneme a bojíme sa jesť. Pri vredoch dvanástnika sú väčšinou bolesti 2-3 hodiny po najedení, v noci aj nalačno. Najedenie prináša úľavu. Komplikáciami môže byť krvácanie, prehĺbenie vredu, rôzne obštrukcie, ale aj malígne zvrhnutie vredu.
Okrem úpravy možných faktorov /správna strava, nefajčiť/, ktoré sme schopní ovplyvniť, svoje miesto v liečbe tu majú esenciálne oleje. Doporučujem inhalovať, alebo lokálne natierať kožu na bruchu v mieste oblasti žalúdka alebo reflexné zóny na chodidlách či rukách. Esenciálne oleje doporučujem natierať jednodruhové, alebo v zmesiach, samozrejme rozriedených v nosnom oleji /v kokosovom/.
Rozmarín /Rosmarinus officinalis/ pomáha pri dyspepsii, nafukovaní, chronickej hnačke, a tiež je výborný aj pre ochranu pečene /podobne ako silymarín v ostropestreci mariánskom/.
Pre mňa najzaujímavejšie bolo zistenie o účinnosti harmančeka. Ukázalo sa,že esenciálny olej z germánskeho harmančeka /Matricaria recutita/ inhibuje produkciu ureázy tvorenej H. pylori. Takisto má pečeň regenerujúci účinok.
Výborný je do zmesi pridať fenikel /Foeniculum vulgare/, tradične používaný pri nafukovaní a iných tráviacich ťažkostiach /nepoužívame pri epilepsii a počas tehotenstva/. Alebo môžeme použiť sladkú majoránku /Origanum majoranum/, uvoľňuje zápchu, koliky, nafukovanie a kŕče /takisto nepoužívame počas tehotenstva/. Vynikajúce účinky má oregano /Origanum vulgare/, doporučujem však inhalovať alebo lokálne natierať zriedené na plosky nôh.
Kadidlo /Boswellia serrata/ má protizápalové účinky a protiatritické účinky. Predpokladá sa, že svojimi zložkami v živici inhibujú zápalové faktory /napr. 5 lipooxygenázu tvorenú bunkami primárne zapojených do regulácie zápalu, alergie a ďalších imunitných odpovedí a leucyt elastázu, obe zohrávajú kľúčovú rolu v zápale a pri hypersenzitívnych stavoch/.
Do zmesi môžeme pridať aj ďalší esenciálny olej ako napr. mäta pieporná, alebo bergamot, ruža, klinček či tymián.
Určite si budeme vedieť vybrať, ktorý esenciálny olej je pre nás výhodný, alebo ktorá zmes je nám príjemná a zároveň aj liečivá. Prajem vám všetkým príjemné strávenie ďalších jesenných dní s dobrým trávením.
autor textu MUDr. Gabriela Uhlíková