Aj napriek tomu, že sa vonku pomaly oteplieva, v tejto dobe je ešte veľa pacientov, ktorých trápi ochorenie obličiek. Práve tie sú v zime náchylné k zápalom a rôznym ochoreniam. Musíme si ich veľmi chrániť. Prečo? Lebo majú nespočetné množstvo funkcií, ich poškodenie môže ďalej množstvo následných dlhotrvajúcich stavov, ktoré môžu výrazne obmedziť náš život. Ochorenie sa môže prejaviť rôznorodo, cez únavu, horúčky, výrazné bolesti v krížoch a podbruška, bolesti dolných končatín, opuchy, chudokrvnosť, poruchy krvného tlaku, až po ich zlyhanie, čo je veľmi závažný stav.
Rada by som tu uviedla niečo základné k tvaru a fungovania obličiek, aby sme lepšie pochopili ich význam.
Obličky sú párový orgán fazuľovitého tvaru uložený v driekovej časti chrbtice. Často si to neuvedomujeme, no pracujú vytrvalo 24 hodín denne. Z nášho tela odstraňujú prebytočnú vodu a odpadové látky. Skladajú sa z kôry a vnútornej drene, v ktorých sú uložené početné telieska -nefróny. V jednej obličke ich počet presahuje viac ako jeden milión. Nefrón ie základná štruktúrna a funkčná jednotka, ktorú tvoria dve časti: klbko kapilár (tzv. glomerulus) s následnými vývodnými tubulami. Pre lepšiu predstavu môžeme povedať, že tieto klbká pripomínajú sitko na cestoviny. Tak ako sitko neprepustí špagety, tak zdravý glomerulus neprepustí červené krvinky ani bielkoviny. Do tubulárneho systému pripomínajúceho vodovodné potrubie pretečie len prefiltrovaná krvná plazma, ktorá obsahuje vodu s minerálmi. Naše telo je veľmi múdre a preto nepripustí, aby sme stratili všetku vodu a ióny, čo v tele máme. Časť sa v resorbuje naspäť ,aby bola udržaná správna hydratácia organizmu a s ňou súvisiaca elektrolytová (minerálna) rovnováha . Vylučujú sa však látky ako prebytočný oxid uhličitý, močovina, kyselina močová, kreatinín či amoniak, ale taktiež aj prebytky vitamínov a cudzorodé látky. Zaujímavosťou je, že obličky každú minútu prefiltrujú 1,3 litra krvi, čo denne predstavuje 1872 litrov. Z tohto množstva sa najskôr vytvorí takzvaný primárny moč, približne o objeme 170 litrov. Ďalšími procesmi vstrebávania vody vzniká sekundárny alebo inak nazvaný definitívny moč, ktorý sa odvedie močovodmi do močového mechúra a následne močovou rúrou von z tela. Tento objem predstavuje denne približne 1,5 l. Okrem tejto veľmi dôležitej fyziologickej funkcie majú obličky aj iné veľmi dôležité. Produkuje sa v nich hormón erytropoetín, ktorý je nevyhnutný na tvorbu krvi, alebo aj iné hormóny, ktoré regulujú krvný tlak. Prebieha tu časť metabolizmu vitamínu D. Obličky tiež regulujú a vyrovnávajú vnútorné prostredie organizmu – tzv. pH.
Ako si môžeme pomôcť s esenciálnymi olejmi? Masírujeme oblasť krížov alebo aj reflexné zóny na nohách. Reflexná zóna pre obličky predstavuje oblasť nártu zo spodnej vnútornej strany chodidla medzi II-III priehlavkovou kosťou zhruba do jednej tretiny dĺžky priehlavkovej kosti, prakticky je to oblasť v skoro v polovici šľapy tesne nad horným prostriedkom viac k palcu. Môžeme si vyrobiť masážnu zmes na telo v 2% koncentrácii, použijeme esenciálne oleje samostatne alebo v zmesi s nosným olejom (najlepšie s kokosovým). Ak použijeme zmes, tak odporúčam použiť maximálne 2-3 druhy esenciálnych olejov.
Výborné sú zahrievacie esenciálne oleje, ktoré môžeme používať ako aj pri ochoreniach močového mechúra. A je to napr. škorica (Cinnamonum verum), ktorá je znáíma pre jej antimikrobiálny efekt (najmä E. coli, St. aureus, Ps. Aeruginosa), protiplesňový a aj insekticídny efekt.(napr. proti všiam).Treba dodržiavať prísne riedenie pri aplikácii na kožu, a to v max. 0,07% koncentrácii a nosným olejom pri použití z kôry škorice. Aj esenciálny olej z listov škorice je stredne dráždivý pre pokožku. Vo všeobecnosti pri vysokých koncentráciách poškodzuje pečeň a zrážanie krvi. Nepoužívame v tehotenstve, počas dojčenia a u malých detí,
Ďalším esenciálnym olejom je zázvor (Zingiber officinale), ktorý bol vážnou komoditou už za dávnych čias. Vynikajúci je jeho protibolestivý, tráviaci, vykašliavací, protidávivý a najmä protizápalový a antimikróbny efekt. Výborný je používať ho v kúpeli nôh. Tu sa treba vyhnúť použitiu zázvoru extrahovaného CO2, nakoľko môže lokálne podráždiť pokožku.
Ďalším esenciálnym olejom, ktorý má vynikajúce protizápalové účinky je tymián (Thymus vulgaris). Opatrne by ho mali používať ľudia s antikoagulačnými liekmi, doporučuje sa maximálna hladina lokálneho kožného použitia 1,3% z celkového obsahu použitých olejov v zmesi.
Ďalším z esenciálnych olejov je možný použiť rozmarín, taktiež do zmesi podľa vlastného uváženia môžeme pridať esenciálny olej z čierneho korenia a levandule.
Prajem vám ešte krásne zimné dni v plnom zdraví.
autorka textu MUDr. Gabriela Uhlíková