Je leto v plnom prúde a dosť častým výskytom na ambulancii sú pacienti s tráviacimi ťažkosťami ako je hnačka, prípadne ťažkosti sú spojené s nevoľnosťou, zvracaním, bolesťami brucha a aj horúčkou.
Ako to teda je? Kedy môžeme povedať, že máme hnačku alebo dyspepsiu? A Ako si môžeme sami pomôcť?
Hnačka sa charakterizuje ako častejšie vyprázdňovanie redšej stolice, t.j. viac ako 3x denne. Môže byť akútna alebo chronická. V tejto kapitole by sme sa venovali akútnym stavom. Hnačkovitá stolica obsahuje pomerne veľké množstvo vody. To je spôsobené poruchou motility, sekrécie alebo absorpcie žívín a vody v tráviacom trakte.
Najčastejšie v lete bývajú hnačky infekčného pôvodu. Môžu ju spôsobovať vírusy (napr. rotavírusy), baktérie (salmonely, E.coli, Vibro cholerae, šigely, yersínie, klostrídie), mikróbne toxíny (stafylokokový enterotoxín), mykotické organizmy a parazity.
Zvracanie (vomitus) alebo napínanie na zvracanie, dávenie (nauzea) môže mať veľa príčin – tráviace- gastroenteritída, rôzne obštrukcie, operačné zákroky, neurologické – rôzne závrate, procesy v mozgu – tumory, zápaly, krvácania, migrény, psychiatrické ochorenia, ale aj metabolické – cukrovka, alkohol, používanie rôznych liekov, rôzne bolestivé stavy, tehotenstvo.
Aby sme sa mohli vyvarovať týmto všetkým letným nepríjemnostiam, základom je prevencia. A to predovšetkým osobná hygiena, hygiena rúk, dôkladná príprava jedál, dôkladné tepelné spracovanie jedla, hygiena transportu aj uskladnenie už hotových jedál, a samozrejme hygiena stravovania a stolovania. Ak už nás prepadne nejaká tá choroba, nesmieme zabúdať na hydratáciu, piť po malých dúškoch, upraviť stravu. Tiež podstatné je použitie probiotík.
A ktoré esenciálne oleje nám môžu pomôcť, ak ochorieme? Je mnoho štúdií používania vynikajúcich olejov, ktoré môžeme priamo inhalovať zo sklenených nádob, alebo nakvapkať na plátenný obrúsok, bavlnený balón, či na vankúš alebo jednotlivo či zmes spolu s nosným olejom (napr. jojobovým) použijeme na inhalačnú tyčinku.
Osvedčený je peppermint (Mentha piperita), ktorý sa používa v liečbe nauzey už stovky rokov a aj pre jeho antispasmický efekt, uvoľňuje brušné kŕče za skoro 30 sekúnd. Môžeme ho použiť inhaláciou, alebo naniesť spolu s nosným olejom na brucho v smere hodinových ručičiek, takisto môžeme natierať vnútornú hranu nohy pri hnačkách. Dlhšie trvajúci účinok ako peppermint má spearmint (Menta spicata). Sú štúdie, kedy sa podával peppermint spolu so spearmintom onkologickým pacientom pred, počas a po chemoterapii. Výsledky ukázali výrazný protidávivý efekt s následným znížením ostatných liekov proti zvracaniu.
Zázvor s jeho typickou vôňou účinnej látky zingiberínu je efektívny pri liečbe nauzey. Dokonca nemá negatívne účinky ani pri tehotenskom napínaní.
Levanduľa je vynikajúca pri liečbe nauzey. Veľmi dobrá je v kombinácii so zázvorom, spearmintom, peppermintom a kardamónom, ktorý so svojou účinnou látkou borneolom spolu s otatnými olejmi zlepšuje antiemetické účinky.
Takisto je výborný esenciálny olej anízu – semená (Anethum graveolens), fenikla (Foeniculum vulgare), klinčeka (Eugenia caryophyllata), a rasce (Carvum carvi), obohacujú zmesy pre ich protidávivý a uvoľnujúci účinok.
Dôležité je si vybrať, aký esenciálny olej nám v danej chvíli vyhovuje a môžeme ho používať či už samostatne alebo v kombinácii s vyššie uvedeným olejmi.
Prajem Vám krásny a zdravý zvyšok leta. 🙂
MUDr. Gabriela Uhlíková