Napriek tomu, že máme jar a je tu „sezóna“ iných ochorení, stále na Slovensku a aj po celom svete je stále aktuálne ochorenie, ktoré spôsobuje koronavírus. Aj na našej ambulancii sme urobili množstvo opatrení, aby sme zabránili alebo aspoň obmedzili šíreniu tohto vírusu. Veľa pacientov sa ma pýta, čo môžu urobiť pre ochranu svojho zdravia v týchto dňoch, aké bylinky či esenciálne oleje sú vhodné, aby sme predišli k infekcii, alebo ak by sme ochoreli, tak ako prejsť chorobou tak, aby náš imunitný systém reagoval správne a vysporiadal sa s ochorením bez ujmy na zdraví.
Viem, že sa o tomto víruse SARS-CoV-2, ktoré spôsobuje ochorenie COVID19, popísalo mnoho. Preto iba niečo spomeniem v skratke:
Tento vírus bol po prvý raz identifikovaný koncom decembra 2019 v čínskej provincii Hubei, konkrétne v nemocnici v meste Wuhan. Infekcia sa šírila veľmi rýchlo ďalej v krajine, postupne sa rozmohla aj po celom svete. Spôsobujú ju koronavírusy, malé častice, majú obal a sú okrúhle alebo oválne, s priemerom od 60 – 160 nm. Ich genetické vlastnosti sa podstatne odlišujú od SARS-CoV a MERS-CoV. Súčasné výskumy poukazujú na 85%-nú podobnosť s koronavírusmi typu SARS, ktoré majú pôvod u netopierov. Väčšina poznatkov o chemických a fyzických vlastnostiach tohto koronavírusu pochádza z výskumov SARS-CoV a MERS-CoV. Tento vírus je citlivý na teplo a UV svetlo. Vo vonkajších podmienkach možno ho zničiť po vystavení teplote do 56 stupňov po dobu 30 minút alebo po vystaveniu látke, ktorá rozpúšťa tuky (éter, 75% etanol, chloroform).
Momentálnym hlavným zdrojom infekcie sú pacienti nakazení novým koronavírusom, ale taktiež aj bezpríznakoví pacienti, prenášači, ktorých sa predpokladá, že je veľa. Jedná sa o kvapôčkovú infekciu, čiže k prenosu dochádza hlavne kvapôčkami z respiračného traktu a bezprostredným kontaktom. Vzduchom sa môže prenášať prevažne v uzavretom prostredí, pri dlhodobom vystavení a vysokej koncentrácie čiastočiek. Dokázaný bol aj prenos fekálne-orálnou cestou. Medzi ohrozené skupiny náchylní na toto nakazenie patria prevažne osoby nad 65 rokov, ľudia s nižším stupňom osobnej imunity, ochorením sa však môže nakaziť aj bežný zdravý človek. Inkubačná doba je od 1 až 14 dní, môže však trvať aj dlhšie. Infekcia sa môže prejaviť ako slabšia viróza s ľahko zvýšenou teplotou, nádchou, miernymi bolesťami hrdla a možným kašľom. Samotné ochorenie býva ťažšie, s horúčkou nad 38°C, únavou a malátnosťou, sú prítomné bolesti hlavy, suchý kašeľ, zhoršené dýchanie, bolesti svalov a kĺbov, strata čuchu a chuti. Ťažší priebeh ochorenia je v monitorovaný v nemocniciach.
T.č. má väčšina pacientov dobrú prognózu, napriek tomu, že je malý počet pacientov je v kritickom stave. Prognóza u starších pacientov a pacientov s chronickými ochoreniami je negatívna. U detí sú symptómy mierne.
Tým, že sa jedná relatívne o nový typ vírusu, nie sú ešte cielené štúdie so zameraním, ktoré esenciálne oleje sú najúčinnejšie na tento typ vírusu. Avšak z mnohých štúdií vieme o najvýraznejších protivírusových účinkoch.
Na ambulancii často doporučujem esenciálny olej z oregana (Origanum vulgare) samozrejme v zriedenom stave s iným základným mastným olejom. Takúto zmes môžeme aplikovať na reflexné zóny na ploskách nôh. Takisto má takého výrazné účinky aj esenciálny olej z tymiánu (Thymus vulgaris, pre deti vhodný chemotyp linalol). Výrazné protivírusové účinky na vírusy spôsobujúce SARS boli dokázané v esenciálnom oleji z vavrínu pravého (Laurus nobilis).
Protivírusové účinky má aj esenciálny olej zo škorice (Cinnamonum verum), treba si však dať pozor, lebo olej z kôry škorice pre veľké množstvo aldehydov môže aj pri koncentrácii 0,01% spôsobiť popáleniny hlavne na detskej pokožke. Preto je vhodný esenciálny olej z listov škorice, ktoré obsahujú menej než 7% aldehydov na rozdiel od kôry, v ktorej ich je obsiahnutých viac ako 90%. Ďalší olej s antivírusovým účinkom je olej z klinčeka (Syzygium aromaticum), ktorý má aj účinky pri bolestiach svalov a upokojúce účinky. Taktisto nepoužívame v priamej forme pri aplikácii na pokožku.
Ďaší výborný esenciálny olej je z eukalyptu citrónového (Eukalyptus citriodora), vhodný aj na použitie u detí. Tiež môžeme použiť esenciálny olej z čajovníka (Melaleuca alternifolia, Melaleuca quinguenervia tzv. Niaouli) .
Protivírusové účinky má aj esenciány olej z eukalyptusu globulusu, ravensáry (Ravensara aromatica). Antiseptický účinok spolu s analgetickým účinkami pri bolestivých svaloch, artritíde, migréne, kašli využívame používaním rozmarínu (Rosmarinus officianalis).
Môžeme kombinovať uvedené oleje a používať vo forme aerosolov, alebo použiť do aromaterapeutických lámp či po zvážení aj lokálne na kožu v prísnom zriedení.
Pri difuzovaní môžeme použiť s vyššie uvedené esenciálne oleje (vybraté, nie všetky) v kombináciami esenciálnymi olejami z citrusov ako napr. citrónu, pomaranča, limetky či bergamotu. Nezabúdajme na antiseptický účinou myrhy či kadidla, ktoré sú vhodné aj pri kašli. Citrusy nám okrem dezinfekčných účinkov svojou sviežosťou pripomínajú ľahkosť, optimizmus a myrha s kadidlom zase svojou balzámovou vôňou spiritualitu, na ktoré by sme ani v týchto náročných dňoch nemali zabúdať.