V tejto mimoriadnej situácii mám veľa dotazov, aj telefonických, od pacientov, ktorí majú ochorenie horných dýchacích ciest sprevádzajúce nádchou, kašľom, bolesťami hrdla, uší, hlavy, prípadne aj horúčkou. Liečba pri týchto ochoreniach býva väčšinou symptomatická, s ktorou si poradíte sami doma a pokiaľ sa stav neskomplikuje, nevyžaduje fyzickú návštevu vášho lekára.
Najčastejšie sú to tieto ochorenia:
Otitis media – infekcia stredného ucha, obvykle spôsobená vírusmi alebo baktériami.
Prejavom je výrazná bolestivosť a tlak v uchu, môže byť strata sluchu, horúčka. Liečba ATB je v rukách lekára.
Sinusitída – je zápal prínosových dutín, ktorý ak trvá dlhšie ako 4 týždne, je chronický. Najčastejšie zápal spôsobujú vírusy, stav sa môže skomplikovať bakteriálnou superinfekciou.
Prejavom býva hnisavý výtok z nosa, pocit ucpatého nosa, bolesť tváre a dutín, bolesti hlavy, zníženie čuchu a horúčka. Liečba ATB je takisto v rukách lekára, od samotného začiatku si pomôžeme hypertonickými sprejmi do nosa.
Faryngitída – zápal hrdla, najčastejšie spôsobený vírusmi, menej často baktériami.
Prejavom sú bolesti hrdla so sťaženým prehĺtaním, môže byť nádcha, bolesti hlavy, ucha, dutín, kašeľ a aj horúčka, zväčšené lymfatické uzliny na prednej strane krku. ATB je takisto výrazne iba v rukách lekára.
Prechladnutie – je názov pre vírusovú infekciu horných dýchacích ciest, ktorá postihuje niektorú alebo všetky štruktúry – nos, hrdlo, dutiny, hrtan, priedušnicu. Spôsobujú ho vírusy.
Obraz prebieha ako nádcha, vodnatý výtok z nosa, kýchanie, bolesť v hrdle, aj bolesť hlavy. Liečba je symptomatická, treba použiť hypertonický sprej do nosa, pri horúčkach môžeme aj použiť protizápalové voľnodostupné lieky.
Krup – zápal hrtana, priedušnice a veľkých bronchov, spôsobujú ho vírusy (napr. RSV, vírus chrípky).
Prejavuje sa najčastejšie ako piskoty pri nádychu a prerušovaným kašľom a typickým zachrípnutým hlasom. Liečba je symptomatická, môžeme si pomôcť aj vzpriamenou polohou a chladným vzduchom.
Laryngitída – zápal hlasiviek hrtana, najčastejšie spôsobený vírusmi, ale aj baktériami.
Prebieha typicky ako zachrípnutie a neschopnosťou hovoriť. Liečba je symptomatická, dostatok tekutín a hlasový pokoj. ATB sa nepredpisujú.
Epiglotitída – zápal hrtanovej príchlopky, spôsobenej bakteriálnou infekciou, u detí je to život ohrozujúce ochorenie.
Prejavuje sa ako veľmi rýchle zhoršovanie bolestí hrdla a bolestivého alebo výrazne sťaženého prehĺtania. ATB liečba je v rukách lekára.
Toto sú najčastejšie typy ochorení horných dýchacích ciest. Mojim pacientom doporučujem symptomatickú liečbu – hlavne pokoj, dostatok tekutín.
Pri horúčkach byliny a esenciálne oleje, ktoré som už spomínala v predchádzajúcich častiach- v krátkosti spomeniem napr. esenciálne oleje z tymiánu, eukalyptu, mäty, levandule a rímskej kamilky, pozor na jednotlivé druhy všeobecne u každého esenciálneho oleja pri užívaní u malých detí.
Pri bolesti hrdla sa nám osvedčil odvar zo šalvie, kloktať aj každú hodinu, takisto na vnútorné užitie je výborná tinktúra z kapucínky. Na zväčšené uzliny hrdla je výborná aplikácia esenciálneho oleja z levandule a čajovníka, ktorý je osvedčený aj pri bolesti v ušiach.
Pri suchom kašli doporučujem kombináciu materinej dúšky, skorocelu, divozelu a slezu. Pri produktívnom kašli doporučujem napr. materinu dúšku, dúšku tymiánovú a aníz.
Na celkový stav sú vhodné už toľko spomínané vitamíny- C, zinok, selén, najnovšie štúdie sú o vynikajúcich účinkoch resveratrolu, ktorý sa nachádza v šupkách a kôstkach najviac v červenom hrozne. Takisto je vynikajúci zázvor, pridaný do jedla (výborný s cibuľou a hlivou ustricovou), vo forme čaju či kúpeľa nôh. Takisto je veľmi dobrý esenciálny olej z oregana či tymiánu, aplikujeme ho riedený potieraním plosiek nôh, môžeme ho v sušenej forme užívať v jedle.
Takže možností symptomatickej liečby bez návštevy ambulancie lekára máme mnoho. Prajem nám všetkým veľa zdravia a trpezlivosti v týchto náročných dňoch.