Horúčka

  V týchto dňoch často prichádzajú pacienti, ktorí bývajú prechladnutí alebo majú rôzne príznaky infekcie dýchacích ciest. Častým spoločným menovateľom je horúčka. Zistila som, že horúčka je často považovaná za niečo zlé, nepriateľské, nevhodné a takmer vždy je okamžite riešená iba medikamentózne.  Pacientom mnohokrát pri ošetrení vysvetľujem princíp horúčky, priebeh, možnosti a vhodnosti liečby. Pochopenie tohto úžasného mechanizmu prináša iný nový pohľad na na seba, na svoje telo a na možnosti upevnenia svojho zdravia. 

Horúčka  je prirodzenou reakciou organizmu na mnohé podnety. Normálna hodnota  telesnej teploty u zdravého človeka sa pohybuje v rozmedzí od  36 – 37 st. C. a je výsledkom rovnovážneho stavu medzi tvorbou a výdajom tepla. Orálna teplota ( v ústach) býva medzi 37,2-37,7 st. C, v konečníku je vyššia o 0,6 st. C , najpodobnejšia je však teplota telesného jadra nameraná pod pazuchami. Takto nameraná zvýšená teplota je od 37 st.C do 38 st.C a vysoká teplota je nad 38 st.C.  Pri teplote nad 42,2 st.C vzniká poškodenie mozgu a opačne  teplota pod 30 st. je stav nezlučiteľný so životom.

U zdravých ľudí hodnota telesnej teploty v priebehu dňa kolíše, ráno býva najnižšia a v podvečerných hodinách sú jej hodnoty najvyššie. Takisto sa telesná teplota mierne prirodzene zvyšuje pri vyššej fyzickej námahe, po požití potravy alebo u žien v predmenštruačnom období.

      U zdravých ľudí sa udržiava telesná teplota vo veľmi malom teplotnom rozmedzí, a to je zabezpečené  dokonalou nervovou reguláciou  termoregulačného centra v hypotalame (časť medzimozgu).

  O horúčke hovoríme vtedy, ak zvýšenie telesnej teploty nastalo prebudovaním v termoregulačnom centre. Je to prirodzená reakcia pri mnohých stavoch. Ak pri zvýšenej telesnej teplote nedošlo k prebudovaniu termoregulačného centra, hovoríme hypertermii (napr. prehriatie, úpal)

Horúčku môžu vyvolať vonkajšie činitele – baktérie, ich toxíny, vírusy, kvasinky, spirochéty, imunitné reakcie, hormóny, lieky ale aj vnútorné činitele – tzv. cytokíny (ako napr. IL-6,. TNF-alfa, IL-1- látky ktoré produkujú naše bunky po stimulácii vonkajšími činiteľmi). Takisto sú situácie, kedy sa horúčka dosahuje priamo ovplyvnením termoregulačného centra bez účasti vonkajších alebo aj vnútorných činiteľov (napr.nádory, vnútrolebkové krvácanie, trombóza)

Priebeh horúčky:

V prvej časti priebehu horúčky – trvá asi 15 – 90 min. dochádza k  prestavaniu termoregulačného centra na inú teplotu.

V druhej časti, známe aj ako štádium vzostupu, nastáva stiahnutie  kožných aj podkožných ciev, čím sa znižuje výdaj tepla. Máme studené končatiny.  Svaly, pečeň a srdce zvyšujú tvorbu tepla. Máme triašku. Telesná teplota sa zvyšuje, ale my máme pocit chladu. Zvyšuje sa činnosť srdcovocievneho systému a dýchacej sústavy- zrýchľuje sa tep, dych a zvyšuje sa bazálny metabolizmus.

V treťom štádiu horúčky telesná teplota sa vyrovnáva s nadstavením v centre, nastáva rozšírenie ciev, klesá tlak krvi, máme teplú a červenú kožu, teplo sa stráca vedením, sálaním a odparovaním (môžeme vypotiť až 1l za 1 hod.)

Posledné štádium je zostupné, klesá pulzová a dychová frekvencia, postupne telesná teplota klesá.

Čo je však najdôležitejšie, je to, že počas celého priebehu horúčky dochádza k obrovskej aktivite imunitného mechanizmu, zvyšuje sa napr. pohyblivosť, prirodzené priťahovanie, spracovanie a likvidácia patogénov (činiteľov) bielymi krvinkami, stimuluje sa tvorba protilátok, spomaľuje sa rast mikróbov.

Vylučuje sa obrovské množstvo látok, ktoré  mimoriadne zvyšujú imunitnú odpoveď, pričom tieto procesy majú teplotné optimum 39,5 st.C !

   Aj preto je veľmi dôležité rozmyslieť si,  kedy a čo použijeme na zníženie teploty.

Samozrejme horúčka je veľmi energeticky náročný proces v organizme, znamená napr. zvýšenie spotreby kyslíka. Ako som spomínala, zvyšuje sa tepová frekvencia,  krvný tlak, znížuje sa  močenie, taktiež sa môže objaviť zápcha,  porucha sekrécie tráviacich štiav (najmä spôsobené potením, vyparovaním). Horúčka redukuje mentálnu pohotovosť a u detí sa môžu objaviť kŕče. Takisto treba dať pozor na horúčku v prvých troch mesiacoch tehotenstva.

Vo všeobecnosti by sme mali horúčku kontrolovať pri vyššej teplote nad 38 -38,5 st. C. Možností máme niekoľko. Nesmieme zabúdať na pitný režim, vhodný je čaj z materinej dúšky, lipy, zázvoru. Treba dostatočne vetrať miestnosť. Ochladzovať kožu môžeme potieraním žinkou alebo hubkou namočenej vo vode s eukalyptom, mäty piepornej, levandule, takisto môžeme použiť rímsku kamilku, hydrolát z ruže, ktoré tiež veľmi dobre ochladzujú vo forme hmiel.  Opatrne môžeme použiť esenciálny olej z tymiánu, ktorý rozstrekujeme v miestnosti. Treba si dať pozor u tehotných a dojčiacich žien a u malých detí, niektoré esenciálne oleje nie sú vhodné, preto napr. vhodný je eukalyptus citriodora, malé množstvo tymián linalol, vynikajúci je esenciálny olej z mandarinky. 

Takže vidíme, že je možností máme viacej, nielen antipyretiká (lieky znižujúce horúčku). Samozrejmá je konzultácia s lekárom pri pretrvávaní vysokých teplôt alebo subfebrilít pri viac dňoch,  prípadne pridruženie komplikácií, či okamžité zhoršenie zdravotného stavu.

Som však presvedčená, že bežné horúčnaté stavy budeme zvládať teraz už aj sami. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *