Kašeľ – časť II

Kašeľ je veľmi zaťažujúci pre naše telo, energeticky je veľmi náročný. Čo môžeme urobiť pre zmiernenie a odstránenie kašľa my sami? Určite si pomôžeme inhaláciou priamou alebo difuzérom. Tiež môžeme aplikovať lokálne priamo na hrudník /vynecháme bradavky/, alebo aj na dlaň ruky v oblasti od palca vonkajšej strany až na celý palcový sval až skoro po tzv. čiaru života na dlani. Taktiež môžeme pri aplikácii použiť kórejskú techniku Su-jok, kde sa pľúca premietajú napr. na stredných článkoch ostatných prstov oboch rúk. Samozrejme esencie aplikujeme na neporušenú pokožku do 1-2% esenciálneho oleja rozpusteného v kokosovom alebo inom základnom oleji. Hojne sa používajú esencie nielen z bylín /koreň, listy/, ale aj koreniny.


Tymián /Thymus vulgaris/ je vynikajúci pre antimikróbne účinky 2 zložiek /thymol a carvacrol/ a napomáhajú vykašliavaniu pri suchom kašli. Taktiež má vynikajúce protizápalové účinky.


Eucalyptus globulus a Eucalyptus radiata je vynikajúci expectorans /na vykašliavanie/ pre dospelých, u detí sú vhodné ďalšie druhy napr. Eucalyptus citriodora, Eucalyptus Staigeriana.

Jedným z kráľovských esenciálnych esencií je kadidlo /Boswellia spp./, kde sa na extrakciu oleja používa živica stromu. Tradične sa používa olej z kadidlovníka pri respiračných ochoreniach ako je astma, bronchitída a prechladnutia s kašľom. Je prakticky bez kontraindikácií.


Ďaľším kráľovským olejom na vykašliavanie je myrha/Commiphora myrrha/, ktorá má excelentné účinky na vykašliavanie pri prechladnutí, kašli a bronchitíde. Štúdie preukázali tiež protizápalové a analgetické účinky myrhy. Nesmie sa používať u tehotných a dojčiačich žien.

Šalvia /Salvia sclarea/ – má výborné dezinfekčné a antimikróbne účinky, výborná je pri spastickom kašli pri bronchiálnej astme, nakoľko redukuje strach a emočnú tenziu pri záchvate kašľa. Nedoporučuje sa užívať podobne ako yzopový esenciálny olej v tehotenstve a pri epilepsii.


Esenciálny olej z fenikla /Foeniculum vulgare/ má uvoľňujúce účinky na katar horných aj infekty dolných dýchacích ciest. Opäť nepoužívame v tehotenstve, pri epilepsii, , u žien s endometriózou a u niektorých onkologických ochoreniach. Opatrní musíme byť aj pri lokálnej aplikácii na kožu
u citlivých ľudí, riedime pri lokálnej aplikácii max. 1%.


Na spomínaný suchý kašeľ je ešte výborný zo sušených semien anízu /Pimpinella anisum / , ktorý používali už Egypťania. V mnohých mediteriánskych krajinách aníz tvorí prirodzenú súčasť potravy. Jeho zložka anethol má uvoľňujúce  bronchodilatačné účinky, stimuluje sekréciu a vykašliavanie. So
svojimi uvoľňujúcimi, antimikrobiálnymi a tráviacimi účinkami je výborný napr. na podpornú liečbu bronchiálnej astmy. Má avšak dosť obmedzení, nedoporučuje sa používať u tehotných, dojčiacich žien, u žien s endometriózou u detí pod 5 rokov, u niektorých onkologických ochoreniach, taktiež pri neznášanlivosti na iné vybraté byliny.

Môžeme ešte použiť esenciálne oleje z levandule, škorice, majoránky, rozmarínu, čierneho korenia, čajovníka, harmančeka a mnohých iných vynikajúcich esencií. Samozrejme je potrebné si predtým pozrieť vhodnosť podania a aplikácie. Možností je mnoho a prajem Vám veľa zdravia a krásnu voňavú cestu pri spoznávaní darov prírody.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *