ALERGICKÁ NÁDCHA Z POHĽADU TČM

V dnešnej dobe postupne stúpa počet ľudí s alergickými prejavmi, najčastejšie sa prejavujúcimi ako alergická nádcha, svrbenie v nose, kýchanie, červené,  zapálené oči, niekedy sa pridávajú i astmatické ťažkosti.

Alergická nádcha je z pohľadu západnej medicíny spôsobená neprimeranou reakciou imunitného systému na určitý alergén. Pokiaľ je vyvolávajúcim momentom peľ, hovoríme o sezónnej alergii, pokiaľ sú to roztoče, plesne, zvieracia srsť, chlad…hovoríme o celoročnej alergii.

 Západná liečba alergickej nádchy spočíva v podávaní antihistaminík / lieky, ktoré tlmia vylučovanie histamínu z buniek, ktorý zodpovedá za veľkú väčšinu alergických prejavov/. Tieto lieky majú veľa nežiaducich účinkov a už vôbec neriešia prvotnú príčinu ochorenia.

Z pohľadu TČM ide o nedostatočnosť obranného systému v dráhe obličiek a pľúc spolu s usadením vonkajšej škodliviny – vetra, práve v oblasti nosu, ktorý nie je následne dostatočne vylúčený. Vietor je jeden zo šiestich patogénnych klimatických činiteľov napádajúcich organizmus. Tento patologický vietor vniknutý do dráhy pľúc potom narúša prirodzenú funkciu pľúc v organizme. Pľúca z pohľadu TČM sú pripodobňované sprche nad orgánmi, ktorá jemne rozprašuje vlhko po celom organizme. Ak sa táto funkcia prehradí, začne nám tiecť z nosa. Oslabenie obranného systému obličiek a pľúc, ktoré potom nemajú dostatok síl sa ubrániť pred týmito patogénnymi klimatickými faktormi ,začína väčšinou už  v detstve, ale môže sa objaviť i v dospelosti, čo súvisí s prirodzeným ubúdaním obličkovej energie. Rovnako tiež u ľudí, ktorí konzumujú nadmieru sladkostí, mlieka, mliečnych výrobkov sa situácia môže komplikovať oslabenou slezinou, ktorá potom produkuje nadmieru hlienu, ktorý blokuje prínosové dutiny, čo môže viesť až k ich zápalu.

Nedostatočnosť obličiek a pľúc môže byť i ako vrodená oslabená konštitúcia následkom   problémami v tehotenstve / fajčenie, alkohol, emočné šoky, infekcie…/,predčasný či vyvolávaný pôrod, očkovanie detí… Toto všetko vedie k vrodenému oslabeniu energie obličiek, ktoré potom nedostatočne dobíjajú pľúca.

Liečba alergickej nádchy z pohľadu TČM.

Všeobecne liečba spočíva vo vylúčení vonkajšieho vetru a posilnenie pľúc a obličiek.

Prvá časť liečby je v čase, keď sa alergia neprejavuje, čo je v prípade sezónnych peľových alergií približne od 15.10. do 15.2. V tomto období je ideálne zahájiť imunostimulačnú liečbu špeciálne zostavenými bylinnými zmesami, ktoré posilňujú obranný systém obličiek a pľúc. 

Druhá časť liečby je v čase akútneho štádia, je zameraná hlavne na vylúčenie akútneho škodlivého vetra z oblasti nosu, očí a pľúc.  Cieľom liečby je zmiernenie príznakov v období už prebiehajúcich alergických reakcií. 

Liečba trvá v závislosti na tom, akú dlhú dobu bol človek alergikom. TČM je v liečbe alergie veľmi účinná, dokáže výrazne zmierniť alergické prejavy bez užitia západných protialergických liekov a častokrát ju vie vďaka komplexnej terapii i úplne vyliečiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *