Aromaterapia a Imunita

   V týchto dňoch je dosť častou otázkou pacientov u nás v ambulancii, čo je imunita, ako sa prejavuje, ako ju môžeme podporiť. Názov imunita je odvodený od latinského slova immunis, čo znamená slobodný, oslobodený od niečoho, nedotknutý. Slovom immunitas sa pôvodne označovalo oslobodenie rímskych senátorov od rôznych civilných služieb počas svojho funkčného obdobia. Neskôr sa výraz používal na vyjadrenie ochrany jedinca pred chorobami.  Je to  odolnosť organizmu proti infekčným časticiam (vírusy, baktérie, huby, prvoky), cudzím a odcudzeným bunkám (napr. transplantované bunky, vlastné nádorovo pozmenené bunky, bunky napadnuté vírusmi) a ich produktami. Je to schopnosť organizmu reagovať na antigén imunitnou odpoveďou.

Čo tvorí imunitný systém? Ako  imunitný systém funguje?

Imunitný systém je  sieť špeciálnych buniek, tkanív, molekúl  s hmotnosťou asi 1 kg. Centrom, kde sa tvoria krvinky, je kostná dreň, tu aj dozrievajú B lymfocyty. Týmus slúži akoby „univerzita“ pre T lymfocyty. B a T lymfocyty po svojej maturácii opúšťajú svoje „rodisko“ a usídľujú sa na periférii v sekundárnych orgánoch (slezina, lymfatické uzliny, mandle, apendix,  špeciálne  tkanivá v črevách a v sliznici priedušiek). Charakteristický je neustály pohyb, približne rovnaké množstvo lymfocytov je v obehu  a v lymfatických orgánoch, pričom za deň zahynie a zároveň vznikne rovnaké množstvo ako je cirkulujúci počet.

Imunitu môžeme rozdeliť na humorálnu protilátkovú) a bunkovú. Humorálna zložka je namierená skôr na extrabunkové baktérie a mnohobunkové parazity. Výkonnou zložkou sú B lymfocyty, ktoré rozpoznajú cudziu látku, aktivujú sa a vylučujú protilátky. Vírusy, plesne a vnútrobunkové baktérie vyvolávajú bunkami sprostredkované reakcie cestou rôznych druhov T lymfocytov.  Jedná sa o zložitý proces za účelom udržania celistvosti organizmu.

Poruchy sa môžu prejaviť ako znížená odolnosť k infekciám = imunodeficit, patologická aktivita na vonkajšie podnety = alergie, patologická reakcia na vnútorné činitele = autoimunitné choroby,

porucha imunitného dohľadu= nádorové choroby, ale aj kombinácia jednotlivých porúch.

Pri častých či chronickým infekciách je výborný esenciálny olej z ravintsari (Cinnamomum camphora, b.s. cineol) , a klinčeka (Syzygium aromaticum). Esenciálny olej z kadidla (Boswellia carterii) je v tomto smere univerzálne, zvyšuje aktivitu bielych krviniek, má výrazný protiinfekčný, a protinádorový efekt. Čajovníkový olej (Melaleuca alternifolia)  má silné antibakteriálne, antivírusové antimykotické účinky, takisto imunostimulačné účinky.

Uvedené  esenciálne oleje môžeme používať jednotlivo, ale môžeme vytvoriť zmes. Následne  difudujeme v difuzéry alebo urobíme  2-4% masážny olej v nosnom oleji (napr. kokosový, mandľový, z marhuľových jadier). Aplikujeme na postihnuté miesta, reflexné zóny sleziny, alebo difúzne na celý trup. Veľmi dobre mám osvedčený esenciálny olej z levandule ( Lavandula angustifolia), ktorá tiež samostatne takisto ako čajovník, dobre zaberá pri zväčšených lymfatických uzlinách krku napr. pri angíne. Doporučujem do 1 polievkovej lyžice nosného oleja kvapnúť 1-2 kvapky esenciálneho oleja z levandule a naniesť priamo na uzliny na krku. Toto doporučujem 3 x denne, zaznamenávame výraznú redukcia bolesti a opuchu.

Na posilnenie imunity je výborný taktiež esenciálny olej zo zázvoru (Zingiber officinale). Ten môžeme použiť pri nachladnutí, kašli, bolesti hrdla, nevoľnosti a pri mnohých iných ochoreniach. Výborný je pridaný do vody vo forme krátkych cca 15-20 min. kúpeľov nôh.

Vidíme, že pomôcť pred nadchádzajúcou sezónou si môžeme s mnohými esenciálnymi olejmi. Prajem vám všetkým krásne neskoré leto a ešte krajšiu jeseň plnú zdravia a silnej imunity.

MUDr. Gabriela Uhlíková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *