Korenie – Aromaterapia v kuchyni

Korenie je v súčasnosti bežne dostupnou surovinou, nájdeme ho v každom obchode, na trhoch, nakúpime cez internet a bez ťažkostí sa k nám dostáva z rôznych kútov sveta. História nám otvára jeho príbeh a poukazuje na to, ako bolo a stále je pre civilizáciu dôležitou zložkou. Pre prestíž a túžbu po nových druhoch muži podstupovali náročné plavby okolo sveta a objavovali nové územia. Korenie predstavovalo prejav luxusu, ale stojí za ním aj množstvo krvavých dobývaní a politických nástrojov. Chuť a vôňa korenia nás sprevádza po stáročia, má pôvod a využitie nielen na gastronomické a terapeutické účely, ale pre jeho výnimočnú arómu sa pridávalo do kozmetiky, na rôzne rituály a uctievali si ním aj božstvá. Viera v ich špecifické vlastnosti a priaznivé účinky ľudí viedlo k tomu, aby objavovali záhadné a vzdialené krajiny aj za cenu rizík a obetí, ktoré boli súčasťou výprav. Magellan uskutočnil prvú plavbu okolo sveta pri objavovaní nových ostrov korenia, Vasco da Gama podstupoval nebezpečné plavby do Afriky, Portugalska a Indie, Columbus zasa hľadal kratšiu cestu do Indie, kde našiel chilli korenie a objavil Ameriku. Na Blízkom východe sa tradovalo, že korenie sa  rodí z Adamových sĺz po tom, čo bol vyhnaný z raja a padol na ostrov Cejlon. História korenia siaha do obdobia pred naším letopočtom. Egypťania ich používali pri balzamovaní a liečení, v Biblií sa uvádza škorica a koriander, Hippokrates ich používal, ako základ pri svojich medicínskych produktoch a datuje sa mnoho ďalších dôkazov, aké široké bolo spektrum uplatnenia. V staroveku si našlo miesto aj ako afrodiziakum a použitie proti rôznym ochoreniam, v stredoveku bolo vlastníctvo korenia prejavom bohatstva a luxusu, mohla si ho dovoliť len šľachta a obyčajní ľudia k nemu nemali prístup. V Európe v 16. až 17. storočí bol muškátový oriešok a klinčeky pokladom v lekárniach a v kuchyniach. Do dnes sa v mnohých krajinách používa na rituály proti démonom a privolaniu bohov prírody. Korenie nepopierateľne pôsobí na naše chuťové a čuchové bunky, čím zvyšuje náš záujem o pokrm alebo nám navodí príjemný pocit, či nostalgickú spomienku a pocit bezpečia. Korenie a byliny majú zároveň aj liečivé účinky na naše telo a blahodarné pôsobia vo vhodných kombináciách. Vo fyzickej a psychickej rovine je povzbudzujúce, liečivé, zahreje, ochladí, je vzrušujúce, vyvolávajúce silné pocity spojené s exotikou v každodennom živote a prostredníctvom neho „prežívame“ dobrodružstvá pri objavovaní nových jedál s ich typickou chuťou pre danú krajinu.

malý tip do kuchyne na tieto predjesenné dni

Tekvicová polievka s opečenou šunkou

2 menšie tekvice – ošúpané, bez semienok a nakrájané cca 2,5 cm kúsky

5 polievkových lyžíc olivového oleja

1 lyžička soli, 1 lyžička čerstvo pomletého čierneho korenia

4 hrnčeky kuracieho vývaru a 16 lístkov šalvie

1 nakrájané cibuľa a 1 polievková lyžica pomletého cesnaku cca 2 strúčiky

¾ hrnčeka šľahačkovej smotany /môže sa použiť aj rastlinná/

6 ks chrumkavého prosciutta

  • Predhrejeme rúru na 200 stupňov, plech vystelieme papierom na pečenie, kde poukladáme kúsky prosciutta tak, aby sa neprekrývali. Pečieme 11-13 min, kým sa nezačne krútiť. Necháme vychladnúť a podávame na polievku

Tekvicová polievka

Vo veľkej miske zmiešame nakrájanú tekvicu so soľou a korením. Vo väčšom hrnci zohrejeme olivový olej, pridáme polovičné množstvo tekvice a bez miešania ju opražíme 6 min, aby spodnú kúsky zhnedli. Otočíme tekvicu a opečieme aj z druhej strany kým nezhnedne, potom pridáme polovicu vývaru a varíme do mäkka. Dáme do misky a do čisté hrnca opakujeme postup z druhou polovicou tekvice. Na jemno nasekáme 4 šalviové lístky a pridáme do hrnca, ďalej cibuľku a cesnak a ďalej smažíme, pričom sa snažíme zoškriabať zo dna hrnca kúsky tekvice. Po 9 min je cibuľa zlatistá a pridáme prvú várku tekvice z misky, zvyšok vývaru a všetko privedieme do varu. Na slabšom ohni varíme ešte cca 5 mi do mäkka až sa začne rozpadať. Na panvicu si nalejeme olej do 1 cm a na mierne silnom plameni ho rozohrejeme. Po malých dávkach kladieme šalviové lístky a pražíme cca 10 sekúnd. Hotové sú vtedy, ak prestanú syčať a majú pevnú zelenú farbu. Vyberieme a usušíme na papierových utierkach. Hotovú polievku prelejeme do mixéra a dohladka rozmixujeme. Najeme späť do hrnca, pridáme smotanu a 5 min necháme povrieť. Polievku servírujeme do misiek, pridáme lyžičku smotany, kúsky chrumkavého prosciutta a dva lístky opečenej šalvie.

autorka textu Mgr. Veronika Horváthová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *