História vonných látok a kadidla I.

Babie leto máme už za sebou a na scénu prichádzajú kratšie dni so sychravým počasím a dlhými večermi. V takéto dni akosi v každom z nás vyvstáva potreba po spomalení sa a vo vnútri sa rozhostí túžba po pokoji, po istote a tepla domova. A akosi sa nám aj žiada zakúpiť si domov rôzne sviečky, vonné tyčinky či éterické oleje do difuzérov alebo vonných lámp, ktoré by túto našu potrebu aj uspokojili. Aj keď energia a sila kadidla a vonných látok je známa už niekoľko tisícročí, v posledných rokoch stále viac ľudí nachádza v nich záľubu a stali sa prirodzenou súčasťou ich každodenného života.

Prijmite, prosím, moje pozvanie na krátky výlet do histórie kadidla a vonných esencií. Vonné látky väčšinou pochádzajú z Afriky a Ďalekého východu. V týchto oblastiach sa kadidlo nepoužíva len tak, pripisujú sa mu blahodarné, liečivé účinky ako pre telo tak aj pre ducha. V našej západnej kultúre sa kadidlo spočiatku používalo takmer výhradne pri kresťanských a pohanských rituáloch.

Používanie kadidla je veľmi starého dáta – o jeho pálení sa dočítame v egyptskej a tibetskej Knihe mŕtvych, v Biblii či v posvätnom spise Mayov – Kičeov  Popol Vuh. V Egypte sa používali parfumy a kadidlá k balzamovaniu mŕtvych a pri magických úkonoch. Veľkej vážnosti sa tešilo najmä olibanum, kadidlo zo stromu Boswellia Carterii – bolo najdôležitejšou súčasťou rôznych vykurovacích rituálov. Kráľovná Hatšepsovet ( približne roku 1475 pred Kristom) veľmi intenzívne obchodovala s bájoslovnou krajinou Punt, odkiaľ sa kadidlo dovážalo (predpokladá sa, že je to v oblasti dnešného Somálska). Vyobrazenie expedície do tejto zeme zdobí jednu zo stien chrámu v Dejr el-Bahrí neďaleko Luxoru. Egypťania konali trikrát denne dymovú obeť k pocte boha Ra. Ráno, pri východe Slnka, sa pálilo olibanum alebo iný druh živice. Na obed, kedy bolo Slnko najvyššie, pálili myrhu. Večer, pri západe Slnka, sa pálilo preslávené kyphi – zmes pozostávajúca zo šestnásť ingrediencií ( starí Egypťania považovali číslo 16 za posvätné). Kadidlo sa v Egypte používalo taktiež pri rôznych tajných ceremóniách, rituálnych spevoch a pri deklamovaní svätých textov.

Rovnako ako v Egypte používanie kadidla hralo významnú úlohu pri pohrebných rituáloch aj v Mezopotámii. V náboženských a magických ceremoniáloch  sa používali céder, puškvorec, myrta a rôzne druhy aromatických drevín. V Starom zákone zmienky o pálení kadidla nájdeme na mnohých miestach. Starí Hebrejci sa s používaním kadidla zoznámili v Babylónii a Egypte. Ich prvé receptúry údajne boli inšpirované egyptským kyphi. Židia ju pálili na oltári v chráme ráno a večer. Kadidlo sa  používalo aj pri krvavých obetiach  a pri prvej úrode ovocia. Veľké množstvo kadidla venovala kráľovi Šalamúnovi kráľovna zo Sáby, z krajiny, ktorá sa pravdepodobne nachádzala na juhozápade Arabského polostrova.

V staroveku prekvitali obchody s kadidlom a voňavkami. Hebrejské karavány privážali olibanum od Červeného mora z Galeadu (Zajordánska), galban a ambru zo Sýrie a benzoe a labdanum z Cistu do Egypta, kde drahocenné kadidlo predávali. Egypťania mali najväčší záujem o olibanum a myrhu, ktoré kupovali vo veľkom množstve.

Starí Gréci kadidlo a rôzne voňavky používali ako médium sprostredkujúce  komunikáciu s bohmi. Kadidlo až do 8. storočia pred Kristom nepoznali, no dymové obete áno a používali pri tom cédrové drevo, citróny a ruže. Používanie kadidla priniesli do Grécka pravdepodobne Féničania. Tento národ obchodníkov sa nepochybne v kadidlách a zápalných obetiach vyznal – na Cypre boli ponúkané bohyni lásky Afrodite ( Cypranke). Gréci experimentovali s anýzom, ľaliami, majoránkou, šalviou a ružami. Olibanum pochádzalo z Arábie a pálilo sa prevažne pri krvavých obetiach, ale taktiež pri vyháňaní zlých duchov a démonov. Inak sa obetovalo bohovi Diovi, Demeterovi, Hermovi a iným bohom, ale zasväcovalo sa aj pečivo, ovocie, med a múka. Ak si chceli Gréci priaznivo nakloniť domácich bôžikov, spaľovali hlavne cédrové drevo, myrtu a olibanum. Kadidlo, obvykle veľmi drahé, bolo považované za drahocenný dar.

Histórii vonných esencií a kadidla sa ešte trochu povenujeme v ďalšom článku.

autorka textu Ing. Mária Verbeníková

One thought on “História vonných látok a kadidla I.

  1. Hello to every one, the contents existing at this web page are truly amazing for people knowledge, well, keep up the good work fellows. Elli Justin Castillo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *