A máme tu sychravú upršanú jeseň, dni sú kratšie, chladnejšie, príroda sa pomaly sťahuje do seba. Energia čchi sa spomaľuje, hutnie. Čoskoro k nám dorazí zima, obdobie prvku vody.
K elementu voda patria obličky a ich párový orgán močový mechúr.
Močový mechúr z pohľadu západnej medicíny má za úlohu zhromažďovať moč, ktorý vylučujú obličky a kontroluje jeho odtok.
Močový mechúr je jeden z najcitlivejších orgánov v našom tele. Reaguje nielen na fyzické dráždenie, ale i na naše emócie. Strach a ľaknutie / emócie , ktoré v čínskej medicíne pôsobia na prvok voda /, ale tiež pocity chladu povzbudzujú nutkanie na močenie.
Ročným obdobím prvku voda je zima. Osoby s nerovnováhou prvku voda prežívajú často zhoršenie symptómov za studeného počasia. Farba prvku voda je tmavomodrá, čierna alebo čiernomodrá. Osoby dávajúce prednosť modrej farbe alebo k nej opačne cítia veľký odpor majú často nerovnováhu tohto prvku. Denná doba pre močový mechúr je 15,00-17,00. V túto dobu, ak je prítomná nerovnováha v močovom mechúry, ľudia môžu byť unavení, nekľudní, môžu častejšie močiť.
Príznaky nerovnováhy močového mechúra.
Keďže meridián močového mechúra prechádza pozdĺž celej chrbtice, príznakom energetickej disharmónie často býva zvýšené napätie a bolestivosť svalov pozdĺž chrbtice, napnutie na zadnej strane stehien, pocity chladu na chrbtici a zadných častí stehien, bolesti hlavy v záhlaví, zápaly moč. mechúra, bledá moč alebo tmavá moč v malom množstve v závislosti od typu nerovnováhy, stuhlosť malíčka na nohe, kŕče a bolesti v lýtkach, slabá funkcia a kontrola močového mechúra.
Emócie: Potlačovanie citov je spojené s močovým mechúrom a môže sa prejavovať v rôznych rovinách, ktoré sa potom odrážajú v rôznych svalových skupinách. K najdôležitejším vonkajším svalovým oblastiam, kadiaľ prechádza dráha moč. mechúra patrí trapézový sval, široký chrbtový sval a sedací sval. Tieto svaly sú často kŕčovito napnuté a toto napätie sa viaže k veľkému emocionálnemu zaťaženiu. Jak obličky, tak i močový mechúr sú ovplyvňované strachom. Môžme to vidieť u detí, u ktorých neistoty a strachy môžu viesť k nočnému pomočovaniu.
Ako podporiť prvok voda:
Prvku voda prináleží slaná chuť, preto sú prospešné všetky produkty mora: ryby, riasy, ale tiež strukoviny. Morské riasy sú veľmi výživné, dodávajú ľahko stráviteľnú, skoro už „ predtrávenú „ bielkovinu, majú vysoký obsah minerálov . Zo strukovín sú veľmi vhodné fazuľky adzuky, ktoré sú močopudné, odstraňujú z tele nadbytočnú vodu a silno podporujú obličky.
Na doplnenie jangovej energie hlavne v zime sú vhodné klasické dlhovarené vývary z kostí zvierat, strukovín, zeleniny, hlavne koreňovej. V zime môžeme jesť viacej tučných a hutných pokrmov.
Z korenín sú vhodné hlavne tie zahrievajúce, ako škorica, anýz, klinčeky, vanilka, jamajské korenie.
Je nutné sa vyvarovať chladným potravinám, ako sú jogurty, syry, citrusové plody, surová zelenina, šaláty.
Životný štýl počas zimy: Fyziologicky by sme mali počas zimy viacej odpočívať, spať dlhšie ako v lete, vyhľadávať kľud, ponoriť sa do seba, tak ako sa norí čchi do zemi, keď vonku mrzne. Obličky a močový mechúr sú náchylné na chlad, preto je dôležité sa dostatočne chrániť teplým odevom. Zima je nevhodným obdobím pre námahové telesné cvičenia. V týchto mesiacoch by človek mal len udržovať a regenerovať úroveň energie. Mali by sme sa pohybovať, aby sa krvný obeh rozhýbal a telo sa zahrialo, ale len formou prechádzky, plávania alebo praktikovania ľahkého telesného cvičenia.
Cvik na posilnenie meridiánu močového mechúra:
Meridián močového mechúra je najdlhšia a najkomplikovanejšia dráha, začína pri vnútornom kútiku oka, stúpa nahor cez čelo na temeno, kde sú tiež odbočky vedúce do ucha a do mozgu. Odtiaľ sa spúšťa dolu na svaly šije a vetví sa do dvoch ramien. Vnútorné rameno približne kopíruje chrbticu až ku krížovej kosti. Vonkajšie rameno postupuje od šije cez vnútorný horný okraj lopatky až na kríže, ďalej pokračuje cez sedací sval okolo bedrového kĺbu až do jamky za kolenom. Tu sa obe ramená spájajú a vedú stredom zadnej strany lýtka a bočnou stranou okolo členka až na vonkajšiu stranu päty, po vonkajšej hrane chodidla k základni nechtu malíčka , kde končí.
Cvik sa uskutočňuje v sede s natiahnutými nohami. Predkloníme sa a chytíme rukami zhora za chodidla, kolená zostávajú natiahnuté. Zostávame v krajnej pozícii a predýchavame. Preciťujeme svaly pozdĺž chrbtice a na zadnej strane
dolných končatín.
Doprajme si zimný odpočinok, buďme v harmónii s prirodzenými prírodnými cyklami, aby sme prežili zimu v zdraví a na jar boli plní energie, ako kvitnúce stromy, ktoré sa v radosti tešia z nových začiatkov.