Pečeň a DETOX

Máme koniec obdobia jari a za sebou dlhšie obdobie karantény, podaktorí sme možno urobili nejaké tie prehrešky v racionálnej strave a naše telo treba troška dať do poriadku. Pacienti sa často pýtajú, ako napomôcť telu a odstrániť nežiadúce látky z tela. Dôležitú úlohu v tomto zohráva pečeň.

   Pečeň je najväčšia žľaza v organizme, u dospelého človeka môže dosahovať hmotnosť  1,5 kg.

   Je jedným z najdôležitejších orgánov v tele.  Pečeň je schopná detoxikovať a vylučovať do žlče toxické látky, lieky, antibiotiká, hormóny. Je schopná regenerácie, to pravdepodobne zabezpečujú tzv. Itoové bunky. Zlyhá vtedy, ak je poškodených ¾ buniek. Najčastejším poškodzovateľom sú alkohol, lieky a mnoho toxínov z nezdravej stravy. Najhorším dôsledkom je tzv. cirhóza pečene, tento stav je nevratný. 

  S  tráviacim systémom je funkcia  spojená  najmä tvorba žlče. Tú tvoria pečeňové bunky, cez žlčové kanáliky odteká do dvanástnika, alebo sa uskladňuje a zahusťuje v žlčníku. Denne sa vytvorí asi 600-1200 ml žlče, ktorá sa podieľa na trávení tak, že napomáha vstrebávaniu tukov. 

   Dôležitá úloha pečeňového cievneho systému je aj v imunitných mechanizmoch. Krv, ktorá je privádzaná z čreva do pečene, obsahuje rozličné baktérie. Špeciálne biele krvinky v pečeni pohlcujú tieto cudzie mikroorganizmy, a tým ich odstraňujú.

 Pečeň reguluje metabolizmus tukov, cukrov a bielkovín, skladuje vitamíny skupiny K (ktoré sú potrebné pre tvorbu zrážanlivých faktorov krvi a sú ovplyvnené pri liečbe warfarinom), vitamín B12, metabolizuje železo a meď. Skladá bielkoviny,  prebieha v nej napr. časť tvorby vitamínu D, potrebného pre rast a vývoj kostí a zubov v detstve a aj v dospelosti. Prispieva k tvorbe tepla.   Vďaka jej špeciálnej štruktúre je aj výraznou zásobárňou krvi, pri zníženom objeme môže pečeň doplniť až 1 l krvi.  Taktiež sa výrazne podieľa v tvorbe a prietoku lymfy.

Vidíme, že naša pečeň má veľa funkcií a na to, aby pracovala správne, treba si ju chrániť.

Esenciálne oleje môžeme používať lokálne vo forme masáží alebo kúpeľov.

   Ako masážnu zmes doporučujem urobiť zmes s harmančekom rímskym, levanduľou, kadidlom, čajovníkom a citronového eukalyptu, z každého druhu zmiešajte po 5 kvapkách. Používajte pri masáži 3-5 kvapiek zmesi do 5 ml rastlinného oleja (napr. slnečnicový, kokosový). Masírovať môžeme oblasť pečene,  reflexné zóny na nohách (tu zodpovedajú oblasti piet), alebo v rámci priebehu meridiánu pečene. Pri kúpeli doporučujem takisto 5 kvapiek zmesi pridať počas napúšťania vane vodou a dobre premiešať.

   Takisto môžeme z dannú zmes rozptýliť vo vzduchu a inhalovať.

   Lokálne môžeme použiť aj esenciálne oleje z citrusov. Pozor avšak na fototoxicitu u citrusových esenciálnych olejoch, ktoré sú získané lisovaním (tzn. nie parnou destiláciou). Takáto aplikácia  môže spôsobiť popáleniny kože po ich vystavení slnečným lúčom. Preto cez leto sú masáže s použitým citrusov dobré až navečer alebo večer. Dobrý je esenciálny olej z citrónu, pomaranča a bergamotu.

   Takisto sú dokázené vynikajúce účinky zo zázvoru, rozmarínu a  vňate koriandra. Doporučujem pridávať do jedla práve tieto byliny pre  ochranný a regeneračný účinok esenciálnych olejov  v nich nachádzajúcich sa.  

Z bylín je známe použitie pestreca mariánskeho, dobrá je pupalka dvojročná,  plody jahody a žeň šeň.

   Vidíme, že máme v prírode látky napomáhajúce k udržaniu nášho zdravia. Takisto je dôležitý zdravý životný štýl, strava so zníženým príjmom mastných jedál a alkoholu, pohyb a správne nadstavenie mysle. Prajem krásne ďalšie dni.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *