Letné horúčavy a naše srdce

V týchto dňoch vrcholí leto, na teplomery sa udržuje hladina na vysokých číslach a k nám do ambulancie chodia po radu a pomoc pacienti s rôznymi ťažkosťami. Napriek dodržiavaniu  všeobecných doporučení (obmedzený pobyt na slnku, na priamom slnku, pitný režim, úprava stravy, doplnenie minerálov pri fyzickej aktivite) udávajú zvýšený krvný tlak, bolesti hlavy, mnohí prichádzajú s búšením na hrudníku (palpitáciami), únavou i  podráždením kože. Najčastejšie sú to teda problémy súvisiace so srdcom, ktoré je v týchto teplotách najčastejšie atakované. Srdce a srdcovocievny obeh je veľmi zložitý systém. Je dobré, aby sme si niečo z neho pripomenuli. 

Srdce je dutý svalový orgán, ktorého vlákna pracujú neunaviteľne po celý náš život. Vďaka svojej schopnosti striedania dejov kontrakcie a relaxácie pumpuje krv cez obehovú sústavu k ostatným dôležitým orgánom, a tak zabezpečí ich dostatočnú výživu. Počas jedného dňa takýchto sťahov vykoná viac ako 100 tisíc. Za jednu minútu takto prečerpá 5 litrov krvi, pričom pri námahe sa toto číslo zvyšuje.

Z anatomického hľadiska sa fyziologicky srdce nachádza v hrudníku za kľúčnou kosťou, medzi pľúcami a rozmerovo siaha od druhého k piatemu rebru. Váži okolo 300 gramov a je približne veľké ako ľudská päsť. Má tvar kužeľa, jeho báza smeruje nahor a hrot dopredu nadol. Skladá sa z viacerých funkčných vrstiev – endokard, myokard, epikard a perikard. Perikard je väzivová vonkajšia vrstva. Skladá sa z dvoch blaniek a vnútorný priestor medzi nimi je vyplnený malým množstvom tekutiny, ktorá chráni srdce pri nárazoch a trení, umožňuje ľahký pohyb samotného svalu. Epikard tvorí vnútornú blanku perikardu. Myokard je vlastný srdcový sval. Jeho hrúbka nie je však rovnaká v celom srdci. Najhrubší je v ľavej komore, a to práve z toho dôvodu, pretože tá musí vypumpovať krv najväčšou silou, aby sa živiny dostali ku každej jednej bunke. Endokard tvorí výstielku srdcových dutín, sú z neho zložené chlopne a aj septá.

Samotné srdce je rozdelené do viacerých dutín. Z pravej predsiene a komory, ľavej predsiene a komory. Medzi nimi sa nachádzajú už spomenuté chlopne zabraňujúce spätnému toku krvi. Ich otváraním a zatváraním môžeme potom počuť srdcové ozvy.

Ako teda prúdi krv v organizme? Žilami zozbieraná krv vyústi do pravej predsiene, odtiaľ do pravej komory a cez pľúcnu artériu sa dostane do pľúc kde sa obohatí o kyslík a taktiež zbaví prebytočného oxidu uhličitého. Z pľúc sa zase pľúcnymi žilami zozbiera do ľavej predsiene, potom putuje do ľavej komory a nakoniec aortou von zo srdca. Aorta sa postupne rozdelí na drobné cievky, krv sa tak dostane do každej časti tela. Nastane výmena živín, do buniek sa dostáva kyslík, bunka prijme živiny a resorbuje sa z nich oxid uhličitý, ktorý je vlastne odpadový produkt metabolizmu. Drobnými žilkami sa znovu krv zozbiera až sa vytvoria dve hlavné žily – horná a dolná, cestu zakončujúce opäť v pravom srdci. Ak by sme spojili všetky cievy nášho tela do jednej, mohli by sme s ňou 2 krát obkrúžiť rovník. Srdce je naozaj fascinujúci orgán. Pracuje autonómne, neúnavne celú našu existenciu.

     Ako si môžeme pomôcť s esenciálnymi olejmi? Môžeme použiť esenciálne oleje samostatné alebo podľa potreby si vyrobiť zmes, ktorú použije do kúpeľa, alebo na masáž celého tela, alebo reflexných zón, alebo vdychujeme. V rámci reflexnej masáže masírujeme oblasť hrudnej chrbtice (celá dĺžka 1. záprstnej kosti) a hrudnej kosti(prakticky na základnom kĺbe palca nohy podobratím danného miesta zhora od palca), ktoré majú  priamy vzťah k reflexnej zóne srdca. Pri blokáde chrbtice môže dôjsť k zvýšeniu krvného tlaku. Masážnu zmes na telo si vyrobíme v 2% koncentrácii, použijeme esenciálne oleje samostatne alebo v zmesi s nosným olejom (najlepšie s kokosovým alebo aj mandľovým). 

   Citrón (Citrus x limon) esenciálny olej  získaný zo šupky citrónov najčastejšie studenou expresiou. Má mnohými  štúdiami dokázané účinky. V klinickej aromaterapii sa používa najčastejšie ako excelentné tonikum cirkulácie, redukuje krvnú viskozitu, pomáha s odstraňovaním plátov v cievach, redukuje cholesterol. Stimuluje produkciu bielych krviniek pri infekcii, má významné miesto pri chrípkach a ľahkých infekciách. Pri kožnej aplikácii  znižuje aj napr. produkciu mazu. Treba si dať pozor pri kožnej aplikácii a následnom pobyte na slnku, nakoľko je fototoxický.

    Levanduľa (Levandula latifolia), v klinickej aromaterapii používaná pre jej analgetické účinky, je výborne tolerovaná na popáleniny, používa sa pri kašľoch ako expektorans. Vynikajúca je pri celkovej únave, zlej cirkulácii. Vtedy ju môžeme kombinovať esenciálnym olejom z čierneho korenia, zázvorom, citrónom, peppermintom alebo rozmarínom (pozor na používanie zázvoru a rozmarínu, ktoré krvný tlak pri vyšších dávkach zvyšujú). Taktiež je vynikajúca pri  bolestiach hlavy a neuralgiách, kedy ju môžeme kombinovať peppermintom. Esenciálny olej z levandule môžeme používať v celkovom kúpeli, kúpeli nôh, v masážnych zmesiach alebo difudovať.

    Ylang ylang (Cananga odorata) esenciálny olej získaný z krásnych žltozelených voňavých kvetov vždyzeleného 35 m vysokého stromu, kultivary sú nižšieho vzrastu. Má antiepileptické, antimikrobiálne, hypotenzívne (tlak znižujúce), sedatívne účinky. V medicinálnej aromaterapii sa používa aj pre liečbu palpitácií (búšenie srdca). Olej je netoxický, nedráždivý, môže sa používať aj pri nauzey (pocitu na zvracanie) alebo bolestiach hlavy. Maximálna koncentrácia pri kožnom použití je 0,8% v nosnom oleji.  

    Ruža (Rosa damascena, R. centifolia) je asi jednou z najstarších, najviac  spomínanou bylinou, o ktorej sa dočítame v literatúre. Najnovšie štúdiu iba dokazujú, prečo je považovaná za kráľovskú bylinu. Esenciálny olej z ruže (damašská alebo centifolia), je vyrábaný viacerými druhmi extrakcie. Štúdie ukazujú, že okrem analgetických, antidepresívnych,  protizápalových, protivírusových a protibakteriálnych účinkov, má aj pečeň ochraňujúce učinky, a dokonca aj vysoký tlak redukujúce a protiarytmogénne účinky.  Môžeme ho použiť do kúpeľa, do masážnych zmesí, na ošetrenie kože, do difuzéra. Vynikajúci je aj hydrolát z ruže, najčastejšie používaný v kozmetike. Taktiež je vynikajúci používať na telo pri horúčkach u m alých detí. Pre ružu absolut a ružu otto sa doporučuje maximálna hranica kožnej aplikácii do 0,6% pre obsah eugenolu.

     Prajem vám krásne letné dni v plnom zdraví.

MUDr. Gabriela Uhlíková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *