Máme koniec obdobia jari a za sebou dlhšie obdobie karantény, podaktorí sme možno urobili nejaké tie prehrešky v racionálnej strave a naše telo treba troška dať do poriadku. Pacienti sa často pýtajú, ako napomôcť telu a odstrániť nežiadúce látky z tela. Dôležitú úlohu v tomto zohráva pečeň.
Pečeň je najväčšia žľaza v organizme, u dospelého človeka môže dosahovať hmotnosť 1,5 kg.
Je jedným z najdôležitejších orgánov v tele. Pečeň je schopná detoxikovať a vylučovať do žlče toxické látky, lieky, antibiotiká, hormóny. Je schopná regenerácie, to pravdepodobne zabezpečujú tzv. Itoové bunky. Zlyhá vtedy, ak je poškodených ¾ buniek. Najčastejším poškodzovateľom sú alkohol, lieky a mnoho toxínov z nezdravej stravy. Najhorším dôsledkom je tzv. cirhóza pečene, tento stav je nevratný.
S tráviacim systémom je funkcia spojená najmä tvorba žlče. Tú tvoria pečeňové bunky, cez žlčové kanáliky odteká do dvanástnika, alebo sa uskladňuje a zahusťuje v žlčníku. Denne sa vytvorí asi 600-1200 ml žlče, ktorá sa podieľa na trávení tak, že napomáha vstrebávaniu tukov.
Dôležitá úloha pečeňového cievneho systému je aj v imunitných mechanizmoch. Krv, ktorá je privádzaná z čreva do pečene, obsahuje rozličné baktérie. Špeciálne biele krvinky v pečeni pohlcujú tieto cudzie mikroorganizmy, a tým ich odstraňujú.
Pečeň reguluje metabolizmus tukov, cukrov a bielkovín, skladuje vitamíny skupiny K (ktoré sú potrebné pre tvorbu zrážanlivých faktorov krvi a sú ovplyvnené pri liečbe warfarinom), vitamín B12, metabolizuje železo a meď. Skladá bielkoviny, prebieha v nej napr. časť tvorby vitamínu D, potrebného pre rast a vývoj kostí a zubov v detstve a aj v dospelosti. Prispieva k tvorbe tepla. Vďaka jej špeciálnej štruktúre je aj výraznou zásobárňou krvi, pri zníženom objeme môže pečeň doplniť až 1 l krvi. Taktiež sa výrazne podieľa v tvorbe a prietoku lymfy.
Vidíme, že naša pečeň má veľa funkcií a na to, aby pracovala správne, treba si ju chrániť.
Esenciálne oleje môžeme používať lokálne vo forme masáží alebo kúpeľov.
Ako masážnu zmes doporučujem urobiť zmes s harmančekom rímskym, levanduľou, kadidlom, čajovníkom a citronového eukalyptu, z každého druhu zmiešajte po 5 kvapkách. Používajte pri masáži 3-5 kvapiek zmesi do 5 ml rastlinného oleja (napr. slnečnicový, kokosový). Masírovať môžeme oblasť pečene, reflexné zóny na nohách (tu zodpovedajú oblasti piet), alebo v rámci priebehu meridiánu pečene. Pri kúpeli doporučujem takisto 5 kvapiek zmesi pridať počas napúšťania vane vodou a dobre premiešať.
Takisto môžeme z dannú zmes rozptýliť vo vzduchu a inhalovať.
Lokálne môžeme použiť aj esenciálne oleje z citrusov. Pozor avšak na fototoxicitu u citrusových esenciálnych olejoch, ktoré sú získané lisovaním (tzn. nie parnou destiláciou). Takáto aplikácia môže spôsobiť popáleniny kože po ich vystavení slnečným lúčom. Preto cez leto sú masáže s použitým citrusov dobré až navečer alebo večer. Dobrý je esenciálny olej z citrónu, pomaranča a bergamotu.
Takisto sú dokázené vynikajúce účinky zo zázvoru, rozmarínu a vňate koriandra. Doporučujem pridávať do jedla práve tieto byliny pre ochranný a regeneračný účinok esenciálnych olejov v nich nachádzajúcich sa.
Z bylín je známe použitie pestreca mariánskeho, dobrá je pupalka dvojročná, plody jahody a žeň šeň.
Vidíme, že máme v prírode látky napomáhajúce k udržaniu nášho zdravia. Takisto je dôležitý zdravý životný štýl, strava so zníženým príjmom mastných jedál a alkoholu, pohyb a správne nadstavenie mysle. Prajem krásne ďalšie dni.