Močový mechúr v zime

Máme tu veľmi sychravé a chladné ročné obdobie, kedy býva napádaný chladom močový systém. Zaznamenávame, že sa zvyšuje počet pacientov s infektom močového mechúra. Takíto pacienti majú často  problémy pri močení v zmysle častejšieho močenia, pálenia až „rezania“ pri močení, najmä ku koncu močenia. Pri akútnom infekte býva výrazné nočné močenie, telesná teplota nebýva zvýšená nad 38 st.C. Typické sú bolesti v podbrušku a bolesti vyžarujúce do bedrovej oblasti chrbtice, aj jednostranne, takže klinicky obraz vyzerá ako pyelonefritída (t.j. zápal obličky, avšak tu býva horúčka a celkové zhoršenie stavu oveľa výraznejšie). Akútne infekty močového mechúra najčastejšie spôsobujú vírusy, potom baktérie napr. E.coli,  Ženská močová rúra je pre svoju krátkosť a blízkosť vyústenia ku konečníku častejšie osídlená baktériami z čreva, čo práve preto môže viesť k zvýšenému výskytu infekcií močových ciest. Opakované akútne infekty môžu oslabovať stenu močového mechúra v mieste vyústenia močovodov, a to môže vyvolať reflux (návrat) moču z močového mechúra do močovodov. Hrozia opakované infekty až poškodenie obličiek. Chronické ochorenie močového mechúra sa prejavuje ako ataky akútneho infektu a obdobiami pretrvávania miernych ťažkostí pri močení. Môžu ho spôsobovať baktérie, chlamýdie aj parazity.

     Ako si môžeme pomôcť s esenciálnymi olejmi? Masírujeme oblasť krížov a podbruška alebo aj  reflexné zóny na nohách. Reflexná zóna pre močový mechúr zodpovedá na strednom okraji oboch šľapiek nôh, vždy pod vnútorným členkom. Ak jemne zatlačíme, je tam taký akoby vankúšik. Môžeme si vyrobiť masážnu zmes na telo v 2% koncentrácii, použijeme esenciálne oleje samostatne alebo v zmesi s nosným olejom (najlepšie s kokosovým). Do zmesi doporučujem použiť maximálne 5 druhov esenciálnych olejov.

     Výborné sú zahrievacie esenciálne oleje ako napr. škorica (Cinnamonum verum), ktorá sa používa už niekoľko tísícročí vo východnej aj západnej medicíne. Okrem iných účinkov je známy aj jej antimikrobiálny efekt (najmä E. coli, St. aureus, Ps. Aeruginosa), protioplesňový a dokonca aj insekticídny efekt.(napr. proti všiam). Treba ale dodržiavať prísne riedenie pri aplikácii na kožu, a to v max. 0,07% koncentrácii a nosným olejom pri použití z kôry škorice. Aj esenciálny olej z listov škorice je stredne dráždivý pre pokožku. Vo všeobecnosti  pri vysokých koncentráciách poškodzuje pečeň a zrážanie krvi. Nepoužívame v tehotenstve a počas dojčenia a u malých detí. 

Čajovník (Melaleuca alternifolia), je známy pre svoje protizápalové učinky, protivírusové, antimikrobne a protiplesňové účinky (štúdie dokázané pri St. aureus, aj MRSA kmene, Streptococcus  spp., E. coli, Klebsiella pneumoniae, C. albicans).

Jalovec (Juniperus communis), používa sa olej vyrobený parnou destiláciou z plodov, ktoré dozrievajú asi  3 roky. Má vynikajúce protizápalové účinky (inhibuje 5 lipoxygenazu) a je používaný najčastejšie pri akútnych aj chronických močových infektoch.  Výborné sú dokázané jeho účinky pri diabetických komplikáciách. Nepoužívame v tehotenstve.

Do zmesi môžeme pridať cyprus (Cupressus sempervirens), ktorého čistiace účinky poznali už starí egypťania.  Sú štúdie s dokázaným antimikróbnym účinkom (E. coli, Shigela dysenteriae, Bacilus subtilis a St. albus). Je relatívne bezpečný pri lokálnom použití.

Ďalším z esenciálnych olejov je výborné geránium (Pelargonium spp.), ktorého protibolestivé, antimikróbne, protikŕčové účinky boli dokázané v mnohých štúdiách.

Taktiež do zmesi si podľa vlastného uváženia môžeme pridať esenciálny olej z čierneho  korenia, levandule alebo aj  eukalyptu citrónového.

 Prajem vám krásne jesenné dni v plnom zdraví.

autorka textu MUDr. Gabriela Uhlíková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *